KOPIENAS SKAPIS

Kopienas Skapis (angļu val. “Community fridge”) ir ledusskapis, kas atrodas publiskā vietā,  ir ikvienam viegli pieejams un ikviens tajā var ievietot vai izņemt ēdienu. Pirmo reizi Kopienas Skapis tika izvietots 2012. gadā Vācijā un Spānijā, tad sekoja Lielbritānija, 

Jaunzēlande un Indija. Pašlaik jau ir izveidojusies ķēde ar organizācijām un apvienībam, kas uz brīvprātības principa šādus Kopienas Skapjus tīra, uztur, organizē to izvietošanu, saskaņošanu ar likumdošanu. Kaņepes Kultūras centra terasē esošais Kopienas Skapis ir pirmais šāda veida publiskais ledusskapis Latvijā. Pašlaik Kopienas Skapis ir slēgts, bet tiks atkal atvērts 2021. gada aprīlī.

Kopienas Skapis ir simbols tam, ka pārtiku ir iespējams ne vien taupīt, bet arī nepieļaut, ka vēl lietojams ēdiens kļūst par atkritumiem. Tā pastāvēšana ir komunāla, ilgtspējīga un vērtīga. Mūsu motivācija izveidot šo nekomerciālo un privāto pārtikas “apmaiņas punktu” ir priekšlikums un reizē pārliecība, ka nepastāv pārtikas pārprodukcija, bet nevienlīdzība tā izlietojumā un pieejamībā. “Kopienas skapis” ir iniciatīva pret pārtikas izšķērdēšanu – tā vietā, lai izmestu ēdienu, kas šķiet nevajadzīgs, negaršīgs vai lieks, visi ir laipni aicināti to atstāt “Kopienas skapī”. Kopienas Skapi atklāja 2019. gada 19. decembrī.

Kopienas Skapja projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas Eiropas Solidaritātes korpusa, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

 

 

 

ATLIKTĀ KAFIJA

Atliktās kafijas princips – nopērc sev kafiju vai tēju, un pie reizes uzsauc dzērienu kādam uz priekšu! “Suspended coffee” tradīcija esot sākusies Itālijas pilsētā Neapolē.

Ja kādam diena ir bijusi īpaši veiksmīga, tad kafejnīcā pasūtījis “sospeso” jeb divas kafijas, bet izdzēris tikai vienu. Otra kafija tad palika jebkuram, kam savukārt diena nav bijusi tā labākā, ir aizmirsis maku, vai arī kafiju uz doto brīdi vienkārši nav varējis atļauties.

Kā tas strādā? Paņem sev kafiju līdzņemšanai, bet samaksā par divām. Bārmenim pasaki, ka otrs dzēriens ir atliktā kafija. Tavu uzsaukto kafiju pierakstīsim uz piezīmju lapiņas un uzliksim uz stikla sienas pie bāra. Jebkurš var pie mums ienākt un paskatīties, kādi dzērieni ir uzsaukti, paņemt vienu lapiņu un iedot bārmenim – baudi dzērienu, par to jau kāds ir samaksājis! Lai vairojas labais. #kkcpayitforward

.

.

.

 


SEXISM FREE NIGHT 

Lai veicinātu drošāku un vienlīdzīgāku naktsdzīves vidi, Kaņepes Kultūras centrs kopā ar partneriem no Eiropas valstīm uzsāk projektu “Sexism Free Night”. Projekta pirmā daļa bija aptauja, kuras rezultāti palīdzēs labāk izprast seksisma un seksuālās vardarbības realitāti Eiropas naktsdzīvē.

“Sexism Free Night” projekts pētīs, kā un vai ES valstīs pastāv saistība starp seksuālo vardarbību, seksismu, naktsdzīves vidi (piemēram, iešanu uz ballītēm, festivāliem, saviesīgiem pasākumiem, pasēdēšanu bārā ar draugiem, utt.) un apreibinošām vielām. Projekta pirmā daļa ir datu iegūšana un izpratnes veicināšana par esošo situāciju. Pēc datu apkopošanas un analīzes tiks veidoti izglītojoši semināri un izstrādātas “labās prakses” vadlīnijas naktsdzīves iestādēm — bāriem, klubiem, festivāliem, utt, kā arī lekcijas un diskusijas plašākai auditorijai.

“Sexism Free Night” projekta mērķis ir mazināt seksuālo vardarbību un seksismu naktsdzīves kontekstā, informēt malā stāvētājus (bystanders) par to nozīmi vardarbības novēršanā un iesaistīt projektā, kā arī veicināt drošāku un vienlīdzīgāku naktsdzīves vidi.

Aptaujā ievāktie dati tiks analizēti un izmantoti zinātniskajos un tehniskajos ziņojumos, dokumentos, un tiks izmantoti par pamatu kampaņai Eiropā un 3 apmācību kursiem, lai veicinātu drošāku un līdzvērtīgāku naktsdzīves vidi.

Šo starptautisko pētījumu finansē Eiropas Savienības programma “Tiesības, vienlīdzība un pilsonība” (2014.-2020. gadam) un to realizē organizācijas – “Health and Community Foundation” (Spānija), “Faculty of Education and Psychology of the Universidade Católica Portuguesa” (Portugāle), “Clubcommission” (Vācija), “Kaņepes Laikmetīgās Kultūras Centrs” (Latvija) un “ReGeneration” (Serbija), European Network “Newnet”. Vairāk uzzināt var http://www.sexsmfreenight.eu

.

REPAIR CAFE

Repair Cafe jeb mantu labotavas ir pasākumi, kuros meistaru pavadībā vari pats iemācīties salabot savas saplēstās mantas.

Repair Cafe ideja ir aktuāla jau kopš 2009. gada, kad pirmo Repair Cafe pasākumu Amsterdamā noorganizēja tās autore Martine. Viņa, tāpat kā mēs, tic kopienas stiprināšanai izmantojot praktiskas nodarbes un prasmju apmaiņu. Tāpēc nu jau vairāk kā 10 gadus Repair cafe visā pasaulē pulcē ikvienu interesentu uz izglītojošiem pasākumiem, kur satikt lokālos lietpratējus, kā arī atrast visus instrumentus jaunu prasmju apguvei caur labošanu! Tāpat Repair Cafe kustība cenšas kopumā uzsvērt, cik nozīmīga ir vēlme lietas labot un pievērsties atbildīgākam patēriņam.

Pirmo reizi līdz Latvijai Repair Cafe ideja nokļuva 2012. gadā, kad tika organizēts pirmais pasākums, taču pagāja vēl trīs gadi, līdz nīderlandiešu brīvprātīgā pārraudzībā aizsākās Repair Cafe Riga. Šajos pāris gados mēs esam kļuvuši par reģistrētu biedrību ar 12 biedriem, kuri visi aktīvi iesaistās pasākumos kā lietpratēji vai organizatori, kā arī regulārām aktivitātēm katru mēnesi. Katrā no mūsu pasākumiem iespējams satikt labi aprīkotus lietpratējus elektronikas, apģērbu un velosipēdu jomās, kuri ar prieku padara labošanu saprotamu un izklaidējošu. Tāpat katrā pasākumā cenšamies nodrošināt aktivitātes tiem, kas ieradušies bez kā labojama un organizētas darbnīcas, kurās veidoti kā griķu spilveni tā ārējie akumulatori, vai lekcijas, kurās esam iepazinušies ar tēmām no minimālisma līdz tējas sēnes audzēšanai.

Par Repair cafe kustību pasaulē lasi vietnē http://www.repaircafe.org